Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Έβδομη η Σλοβενία, 72-68 τη Σερβία

Η Σλοβενία επικράτησε 72-68 της Σερβίας σε έναν αγώνα άνευ κινήτρου, καθώς ο στόχος της συμμετοχής στο προολυμπιακό τουρνουά είχε χαθεί. Οι Σλοβένοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση. Κορυφαίος των νικητών ο Γκόραν Ντράγκιτς με 21 πόντους, ενώ από τους απογοητευμένους Σέρβους (8η θέση), ξεχώρισε ο Κόστα Πέροβιτς με 13.

Αιφνιδιασμοί, έλεγχος των ριμπάουντ και ευστοχία από τα 6.75 σε κοβικά σημεία χάρισαν στη Σλοβενία το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα, οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς με οδηγό τον Γκόραν Ντράγκιτς έδειξαν στο τρίτο δεκάλεπτο να «καθαρίζουν» τον αγώνα, απέναντι στη Σερβία, που δεν είχε στη διάθεση της Κρστιτς, Τέπιτς και Ράσιτς, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εκτός κλίματος (σ.σ. τελείωσε τον αγώνα με 3π.).

Οι Σλοβένοι με επιμέρους σκορ 15-8 ξέφυγαν στο 27′ με +12 πόντους (59-47), με τους Όζμπολτ, Ντράγκιτς Γκ. και Λάκοβιτς, ο οποίος είχε στον αγώνα 5/6 τρίποντα, να «εκτελούν» από τα 6.75, ενώ μπήκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο στο +13 (64-51). Οι Σέρβοι πάντως δεν κατέθεσαν τα όπλα, εκμεταλλεύτηκαν λάθη της Σλοβενίας, «έδεσαν» την άμυνά τους και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-1 (!) πήραν το προβάδισμα με 66-65. Ωστόσο, ο εξαιρετικός απόψε Λάκοβιτς ευστόχησε από τα 6.75, έφερε τους Σλοβένους και πάλι μπροστά στο σκορ (70-68, 1′.21» πριν τη λήξη), ενώ στα 22» ο Λόρμπεκ διαμόρφωσε το 72-68 και έδωσε τέλος στα όνειρα των «πλάβι»…

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-39, 64-51, 72-68.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 15 (5), Όζμπολτ 9 (3), Σμόντις 3 (1), Μούριτς 8 (2), Ντράγκιτς Γκ. 21 (2), Γιαγκόντνικ, Ντράγκιτς Ζ. 6, Μπέγκιτς 2, Λόρμπεκ 8.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 3 (1), Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 12 (2), Μάρκοβιτς 9 (1), Σαβάνοβιτς 12, Κέσελ 5, Πέροβιτς 13, Μαριάνοβιτς 2, Μάτσβαν 12.