Σάββατο 20 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Πήρε το εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ η Ουκρανία!

Παρούσα σε τελική φάση Μουντμπάσκετ για πρώτη φορά στην Ιστορία της, θα είναι η Ουκρανία. Το συγκρότημα του Μάικ Φρατέλο με τη νίκη 66-58 επί της Ιταλίας για τις θέσεις 5-8 του Ευρωμπάσκετ 2013, που φιλοξενείται στη Λιουμπλιάνα, εξασφάλισε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 (Ισπανία).

Πρώτος σκόρερ των Ουκρανών αναδείχθηκε ο Τζέτερ που σημείωσε 20 πόντους. Οι Ουκρανοί για την «τιμή των όπλων» θα διεκδικήσουν αύριο, Σάββατο, την 5η θέση απέναντι στη διοργανώτρια Σλοβενία, ενώ οι Ιταλοί θα αντιμετωπίσουν τους Σέρβους για την 7η θέση, που επίσης οδηγεί στο Μουντομπάσκετ της επόμενης χρονιάς.

Η πολυφωνία στο σκοράρισμα έδωσε την ευκαιρία στους Ουκρανούς να ανταπεξέλθουν στα ξεσπάσματα των Ιταλών κατά τη διάρκεια του πρώτου 20λεπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι συνολικά 10 παίκτες του Μάικ Φρατέλο σημείωσαν τουλάχιστον δύο πόντους στο πρώτο 20λεπτο, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Πιανιτζάνι προσπαθούσε με τους Αραντόρι και Ντατόμε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας.

Στο 7ο λεπτό μάλιστα φάνηκε να τα καταφέρνει, όταν πήρε προβάδισμα +7 χάρη σε σερί 6-0, από ισάριθμους πόντους του Αραντόρι. Όμως οι Ουκρανοί με σωστά μαρκαρίσματα έφτασαν στο -1 στο 14ο λεπτό (23-24) όπως και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (34-35) και ενώ χρειάστηκε να ξεπεράσει ένα ακόμη σερί 6-0 (30-25) από δύο σουτ τριών πόντων των Ντατόμε και Αραντόρι στο 16`.

Στο ίδιο τέμπο και με εξαιρετική άμυνα κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, οι Ουκρανοί έμοιαζαν ικανοί για την έκπληξη. Μάλιστα ακριβώς με την εκπνοή των 30 λεπτών, ο Μίσουλα με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (48-51) για την ομάδα του Φρατέλο, η οποία έφτασε και στο +11 (59-48), 6:09 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, με τέσσερις σερί πόντους του Τζέτερ και ισάριθμους του Πουστοζβόνοφ.

Ο Μέλι με τρίποντο και ο Αραντόρι με δύο βολές μείωσαν στους πέντε πόντους περίπου 1.5 λεπτό πριν το φινάλε, όμως μέχρι εκεί… Οι παίκτες του Φρατέλο, με την ψυχολογία στα ύψη, έφτασαν σε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, το πιο σημαντικό μέχρι τώρα στη σύγχρονη Ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-35, 48-51, 58-66.

ΙΤΑΛΙΑ (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 15 (2), Τζεντίλε 10 (1), Μέλι 8 (2), Μπελινέλι 7 (1), Ντίνερ 2, Κουζίν, Ντατόμε 11 (3), Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 3 (1).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μάικ Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 8, Τζέτερ 20 (1), Μίσουλα 8 (2), Γκλαντίρ 5 (1), Λίποβι 4 (1), Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 3, Κορνιγένκο 3, Ζάιτσεφ 3, Κραβτσόφ 6.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Sports in

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι