Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και με 97-80 επί της Σλοβενίας διεκδικούν την 5η θέση

Αν και στα τριάντα λεπτά του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επιβλήθηκαν με 97-80 της Σλοβενίας. Ετσι οι «φούριας ρόχας» θα διεκδικήσουν την 5η θέση του Μουντομπάσκετ την Κυριακή  κόντρα στην Αργεντινή...

Την 5η θέση του Μουντομπάσκετ 2010 θα διεκδικήσει η Ισπανία την ερχόμενη Κυριακή (15:00) απέναντι στον νικητή του αγώνα κατάταξης Ρωσία-Αργεντινή, που διεξάγεται αργότερα απόψε. Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 2006 βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, μετά τον αποκλεισμό της από τη Σερβία, και επικράτησε 97-80 της Σλοβενίας, πατώντας… γκάζι στην 4η περίοδο.

Οι Σλοβένοι θα δώσουν αύριο (15:00) τον τελευταίο αγώνα τους με τον ηττημένο της σημερινής αναμέτρησης, από τον οποίο θα κριθούν η 7η και η 8η θέση της διοργάνωσης. Ο αρχηγός των Ισπανών, Χουάν Κάρλος Ναβάρο, σημείωσε 26 πόντους, ενώ από 16 πρόσθεσαν για τους «Φούριας Ρόχας» οι Ρούντι Φερνάντεθ και Φραν Βάθκεθ. Ντράγκιτς και Λάκοβιτς πέτυχαν από 19 πόντους για τη Σλοβενία.

Η Σλοβενία προηγήθηκε 5-12 και 16-23 στην πρώτη περίοδο, ένα δεκάλεπτο που χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα και λάθη και από τις δύο ομάδες. Το σερί 6-0 έφερε την Ισπανία στον πόντο (22-23), για ν΄ απαντήσει η ομάδα του Μέμι Μπετσίροβιτς με δικό της σερί 7-0 και βασικό εκφραστή αυτού τον Σάμο Ούντριχ (22-29). Οι λύσεις από τον Γιάκα Λάκοβιτς επέτρεψαν στην ομάδα του να προηγείται 38-41 στο ημίχρονο.

Αμφίρροπος αγώνας έγινε στο 3ο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Χόρχε Γκαρμπαχόσα, οι Ίβηρες ισοφάρισαν 43-43, αλλά οι Σλοβένοι γκαρντ, Λάκοβιτς και Μπετσίροβιτς, διατηρούσαν την ομάδα τους σε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή. Όταν, όμως, το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο βελτίωσε την άμυνά του, με 4/4 βολές του Ναβάρο προσπέρασε 64-62 στο 30΄.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στη Σαϊτάμα, πριν από τέσσερα χρόνια, οι παίκτες του Σκαριόλο ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν την 5η θέση. Βγάζοντας ενέργεια και επιδεικνύοντας σοβαρότητα, σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Ρέγες (69-64), ο οποίος έδωσε το έναυσμα, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μονόλογο των Ισπανών.

Αρχικά με τρίποντο του Ναβάρο ξέφυγαν με 11 πόντους (84-73), για να φτάσουν και στο +16 (91-75), με ακόμη ένα τρίποντο του “la bomba”, μετά από ασίστ του Φραν Βάθκεθ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-41, 64-62, 97-80

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Σαν Εμετέριο 4, Φερνάντεθ 16 (1), Ρούμπιο 3, Ναβάρο 26 (4), Λόπεθ, Ρέγες 9 (1), Κλάβερ, Βάθκεθ 16, Γιούγ 6 (2), Γκασόλ 5, Μουμπρού 7 (1), Γκαρμπαχόσα 5 (1).
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μέμι Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 1, Λάκοβιτς 19 (5), Μπετσίροβιτς 13, Ούντριχ 7 (1), Νάχμπαρ 2, Ντράγκιτς 19, Ζούπαν 11 (1), Βίντμαρ 2, Μπρέζετς 6.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Sports in

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.