Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Η Τουρκία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό

Ο δεύτερος ημιτελικός του Μουντομπάσκετ ανάμεσα σε Τουρκία και Σερβία ήταν συγκλονιστικός, με τους διοργανωτές να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, χάρη σε λέι απ του Τουντσερί πέντε δέκατα πριν από το φινάλε. Με κορυφαίους τους Τεόντοσιτς και Κέσελι οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ για 37 λεπτά, αλλά οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω. Πάλεψαν μέχρι τέλους και πήραν την πρόκριση στις λεπτομέρειες επικρατώντας με 83-82. Σε νεκρό χρόνο ο Ασίκ έκοψε σουτ του Βελίτσκοβιτς που προσπάθησε να κάνει τη σούπερ ανατροπή. Τις ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν οι Τούρκοι στον τελικό της Κυριακής.

Η καυτή ατμόσφαιρα στο Sinan Erdem Dome δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τους Σέρβους, οι οποίοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Βελίτσκοβιτς και Τέπιτς προηγήθηκαν με 12-6 στο πεντάλεπτο.

Ονάν και Τούρκογλου έδωσαν επιθετικές λύσεις στην Τουρκία, η οποία ισοφάρισε σε 15-15 (8′), αλλά οι σέρβοι έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 20-17 (10′).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι διοργανωτές μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με στόχο να πάρουν τα ηνία του αγώνα, αλλά ο Σαβάνοβιτς είχε άλλη γνώμη και με δικά του καλάθια κράτησε τη Σερβία στη θέση του οδηγού (31-25, 15′).

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους τούρκους να βρουν ρυθμό και με δύο πόντους του Κέσελι ξέφυγαν με επτά στο τέλος του ημιχρόνου (42-35, 20′).

Μέσα σε τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο, η Τουρκία ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 46-46. Ο Μίλος Τεόντοσιτς, όμως, έκοψε τη χαρά των τούρκων. Με δύο ασίστ και ένα τρίποντο οδήγησε την Σερβία σε σερί 8-0 και στο 54-46. Οι διοργανωτές, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να πλησιάσουν στο τρίποντο (60-63, 30′).

Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους Σέρβους να ξεφεύγουν προς στιγμή με 72-64, αλλά τους Τούρκους να δείχνουν πάθος και να γυρίζουν το ματς. Με τρίποντο του Τουντσερί η Τουρκία μπήκε για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα (75-76, 36’30»).

Το φινάλε του αγώνα ήταν… χιτσοκικό, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο – πόντο ως το τέλος. Ο Κέσελι έβαλε μπροστά την Σερβία, τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και στη συνέχεια ο Ερντέν απάντησε (81-80).

Δεκαεπτά δευτερόλεπτα απέμεναν και ο Βελίτσκοβιτς πήρε την επίθεση για τους Σέρβους. Με καλάθι του νεαρού φόργουορντ η Σερβία μπήκε μπροστά στο σκορ (82-81) και ήθελε μια καλή άμυνα στα πέντε δευτερόλεπτα που απέμεναν για να πάρει την πρόκριση.

Ο Κέσελι, όμως, έχασε τον Τουντσερί, ο οποίος με λέι απ έκανε το 83-82 για τους τούρκους και το Sinan Erdem πήρε φωτιά. Κι όμως το ματς δεν είχε τελειώσει. Πέντε δέκατα του δευτερολέπτου απέμεναν και ο Ίβκοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Η επίθεση που σχεδίασαν οι σέρβοι ήταν τέλεια.

Ο Σαβάνοβιτς βρήκε τον Βελίτσκοβιτς, ο οποίος είχε την ευκαιρία με φόλοου να κάνει την ανατροπή, αλλά ως απομηχανής Θεός ο Ερντέν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και έκοψε καθαρά το σουτ του Σέρβου.

Με αυτό τον συγκλονιστικό τρόπο οι διοργανωτές Τούρκοι πήραν την πρόκριση στον τελικό του Μουντομπάσκετ και την Κυριακή (21:30) θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ. Οι Σέρβοι θα παίξουν στον μικρό τελικό με την Λιθουανία (19:00).