Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Στην 5η θέση η Αργεντινή με νίκη επί της Ισπανίας

Την 5η τιμητική θέση στο Μουντομπάσκετ κατέκτησε η Αργεντινή μετά τη νίκη της επί της Ισπανίας με 86-81. Η «παρέα» του Λουίς Σκόλα ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και έφτασε να προηγηθεί με 25 πόντους διαφορά (59-34, 23'), όμως οι «φούριας ρόχας» βελτιώθηκαν αισθητά στη συνέχεια και τουλάχιστον έσωσαν τα προσχήματα.

Την 5η θέση κατέλαβε η Αργεντινή στο Μουντομπάσκετ 2010 επικρατώντας 86-81 της απερχόμενης Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας Ισπανίας στον τελευταία αγώνα κατάταξης των δύο ομάδων.

Οι παίκτες του Ερνάντεθ είχαν προηγηθεί ακόμη και με +25 πόντους στο κλειστό «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης και μετά από αντεπίθεση της Ισπανίας που ισοφάρισε, οι Σκόλα και Πριτζιόνι έκαναν τη διαφορά στην 4η περίοδο για την «αργυρή» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2002 (Ινδιανάπολη) και «χρυσή» στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Ο μεν πρώτος σημείωσε τους πρώτους 7 πόντους της «αλμπισελέστε» με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου και τους 9 από τους 22 πόντους του συνολικά, δίνοντας προβάδισμα 80-82, όταν ο Μαρκ Γκασόλ με 4/4 βολές (16π.) είχε καταφέρει να ισοφαρίσει 80-80, για τους Ισπανούς, με εναπομείναντα χρόνο 2.11. Ο Πριτζιόνι έβαλε την τελευταία πινελιά με τρίποντο 15» πριν τη λήξη, 81-85 και 1/2 βολές, στα 7».

Νωρίτερα, πάντως ήταν ο Κάρλος Ντελφίνο που με 27 πόντους (6/11 τρίποντα) κράτησε ζωντανή την ομάδα της λατινικής Αμερικής. Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία -που τελικά συμβιβάστηκε με την 6η θέση τέσσερα χρόνια μετά την πρωτιά στη Σαϊτάμα της Ιαπωνίας- τα τρίποντα από Ρούντι Φερνάντεθ (πρώτος σκόρερ με 31 πόντους, 5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Χόρχε Γκαρμπαχόσα (οι μοναδικοί πόντοι του στον αγώνα) είχαν ξαναβάλει την Ισπανία στη διεκδίκηση της 5ης θέσης στα τελευταία λεπτά. Μόνο 2 πόντους σημείωσε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, η Αργεντινή επέβαλλε τον ρυθμό της και στο 23΄προηγήθηκε, 34-59, χάρη στο «one man show» του Ντελφίνο. Ο Ναβάρο έμενε μακριά από τον καλό εαυτό του επιθετικά, αλλά η λύση για τους Ίβηρες ήρθε από την άμυνα και συγκεκριμένα από την είσοδο των Γιούγ και Σαν Εμέτεριο. Έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, έκαναν κλεψίματα και η Ισπανία απάντησε με επί μέρους σκορ 26-1 σε έξι λεπτά καθοδηγούμενη και από τον εκπληκτικό Ρούντι Φερνάντεθ. Το 60-61 έδινε νέο ενδιαφέρον σε μία αναμέτρηση γοήτρου μέχρι και το τελικό 81-86 υπέρ της Αργεντινής.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-49, 62-65, 81-86

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Σαν Εμετέριο 8, Φερνάντεθ 31 (5), Ρούμπιο 3, Ναβάρο 2, Λόπες, Ρέγιες 6, Βάθκεθ 5, Γιουγ 7 (1), Γκασόλ 16, Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα 3 (1).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντεθ): Σκόλα 22, Πριτζιόνι 17 (3), Ομπέρτο 10, Σεκέιρα, Ντελφίνο 27 (6), Κιντέρος, Γκουτιέρες Λ. 6 (2), Μάτα 1, Γιάσεν 3 (1).

Sports in

Η βαθμολογία των πλέι οφ της Superleague μετά την ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τη Λαμία (pic)

Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία των πλέι οφ της Superleague μετά το παιχνίδι της Λαμίας με τον ΠΑΟΚ.