Σάββατο 20 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
«Χάλκινη» Λιθουανία για πρώτη φορά στην Ιστορία της

Η Λιθουανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, καθώς επικράτησε της Σερβίας με 99-88 στον μικρό τελικό της διοργάνωσης. Η Λιθουανία ανέβηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία της στο βάθρο ενός Μουντομπάσκετ. Το σύνολο του Κεστούτις Κεμζούρα είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Λίνας Κλέιζα και Μάντας Καλνιέτις, ενώ αντίθετα οι «πλάβι» έδειξαν το καλό τους πρόσωπο μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα.

Η Λιθουανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, καθώς επικράτησε της Σερβίας με 99-88 στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η Λιθουανία ανέβηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία της στο βάθρο ενός Μουντομπάσκετ. Το σύνολο του Κεστούτις Κεμζούρα είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Λίνας Κλέιζα και Μάντας Καλνιέτις, ενώ αντίθετα οι «πλάβι» έδειξαν το καλό τους πρόσωπο μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα.

Οι Σέρβοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (18-9), όμως οι Λιθουανοί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου όσο και σε αυτό του πρώτου μέρους. Το 23-22 υπέρ των παικτών του Κεμζούρα μετά από 10 λεπτά αγώνα έγινε 48-35 χάρη σε γκολ φάουλ του Καλνιέτις λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Αν δεν ήταν και το τρίποντο του Ράσιτς στην τελευταία επίθεση τότε οι Λιθουανοί θα είχαν το τέλειο δεκάλεπτο και οι Σέρβοι θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με σκυμμένα τα κεφάλια.

Ένα τέλειο δεκάλεπτο το οποίο εξελίχθηκε έτσι χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Λίνας Κλέιζα.

Στην επανάληψη ο Καλνιέτις φρόντισε να ξεχαστεί γρήγορα το τρίποντο του Ράσιτς και με τον ίδιο τρόπο έδωσε έναυσμα για νέο κύμα επιθέσεων. Η Λιθουανία έφτασε στο +22 (72-50), με τον Κλέιζα να φτάνει τους τρεις πόντους παραπάνω και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 72-54.

Η ψυχολογία ήταν πλέον φανερά υπέρ των Λιθουανών και ο εκνευρισμός είχε πιάσει καλή θέση στο στρατόπεδο των Βαλκανίων. Το καλύτερο που κατάφεραν οι τελευταίοι ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά έως το -12, όμως τίποτα περισσότερο. Μία λάθος πάσα, ένα άστοχο σουτ και μία καλή επίθεση από την αντίπαλη πλευρά, αρκούσαν για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Λιθουανίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-48, 54-72, 88-99

ΣΕΡΒΙΑ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Ράσιτς 8 (2), Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 3, Βελίτσκοβιτς 18, Ματσβάν 8, Τεόντοσιτς 9 (1), Τέπιτς 7 (1), Πάουνιτς, Σαβάνοβιτς 10, Κέσελι 12 (2), Κρστιτς 5, Πέροβιτς

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πότσιους 12 (1), Ντελινινκάιτις 4, Γιασάιτις 14 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 15, Σεϊμπούτις 2, Καλνιέτις 14 (3), Ματσιούλις 3 (1), Κλέιζα 33 (5), Γιαβτόκας 2