Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
Και μαθηματικά πρώτη η Τουρκία με «θρίλερ», η Ρωσία έκανε το καθήκον της

Λίγο έλλειψε να καταστρέψει ότι έχτιζε η Τουρκία, που τελικά κέρδισε με 79-77 το Πουέρτο Ρίκο, διασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ' ομίλου. Η Ρωσία έκανε το καθήκον της και επιβλήθηκε της Κίνας έστω και δύσκολα με 89-80. Πλέον η ομάδα του Μπλατ αναμένει την αναμέτρηση της Πέμπτης με την Ελλάδα, όπου θα οριστικοποιηθεί και η θέση της, ενώ η Κίνα αποκλείστηκε.

Λίγο έλλειψε να καταστρέψει ότι έχτιζε η Τουρκία, που τελικά κέρδισε με 79-77 το Πουέρτο Ρίκο, διασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου.

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο, οι Τούρκογλου και Γκολούμ, όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά επιδόθηκαν και σε ένα επιθετικό κρεσέντο, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα το τελικό 79-77. Η πρώτη θέση του ομίλου βέβαια θα μπορούσε να είχε χαθεί, αν οι παίκτες του Μανουέλ Σιτρόν εκμεταλλεύονταν στα τελευταία λεπτά το τραγικό λάθος του Ιλιασόβα, που αντί να… φάει χρόνο από την επίθεση της ομάδας του, έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους του, να μειώσουν στους τρεις πόντους.

Μια αγνώριστη σε σχέση με το παιχνίδι με την Ελλάδα, Τουρκία, παρουσιάστηκε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Το συγκρότημα του Μπόγνταν Τάνκεβιτς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, έλλειπαν οι εμπνεύσεις μεμονωμένων παικτών και φυσικά το μεγάλο αστέρι, Ερσάν Ιλιασόβα, ήταν φανερά εκτός φόρμας, μη μπορώντας να ευστοχήσει από την περιφέρεια.

Αντιθέτως, οι πορτορικανοί μπήκαν παθιασμένα στο παιχνίδι και παίζοντας έξυπνα, τόσο κοντά στη ρακέτα, όσο και αμυντικά, περιόρισαν εξαιρετικά στους αντιπάλους τους, φτάνοντας στο ημίχρονο με 37-30.

Το -7 όμως θορύβησε τους γείτονες, οι οποίοι βρίσκοντας και πάλι τον καλό τους εαυτό, αλλά και την ευστοχία τους στα τρίποντα, βγήκαν στην αντεπίθεση, η οποία όμως απέδωσε καρπούς μόλις στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Περιορίζοντας κατά πολύ το παιχνίδι των αντιπάλων τους, αλλά και με τους Τούρκογλου και Γκολούμ να σκοράρουν στα κρίσιμα σημεία εκμεταλλεύτηκαν την ώθηση που τους έδινε το κατάμεστο Ανκάρα Αρίνα και πήραν τη νίκη, με την ψυχή στο στόμα βέβαια, με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 56-57, 79-77

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπόγκνταν Τάνιεβιτς): Ακιόλ 3 (1), Ονάν 12 (2), Ιλιάσοβα 13 (2), Ερντέν 10, Τουντσερί 4 (1), Σαβάς 3 (1), Γκονλούμ 9, Αρσλάν 5, Ασίκ 4, Τούρκογλου 16 (4)

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Μανόλο Σιντρόν): Ράμος 15, Μπαρέα 7 (1), Ριμπέρα 2, Ντίας, Ουέρτας, Σάντσες 6 (2), Πίβι 9 (1), Μπάλκμαν 6, Λι 11 (3), Σαντιάγκο 2

Ρωσία-Κίνα 89-80

Η Ρωσία νίκησε με 89-80 την Κίνα στην 4η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ουσιαστικά απέκλεισε τους κινέζους από την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οσο για τη Ρωσία, θα παίξει τη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου στο ματς με την Ελλάδα την Πέμπτη (2/9).

Oι κινέζοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας τούς βρήκε να προηγούνται με 21-15.

Οι ρώσοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και στο 15` πέρασαν μπροστά στο σκορ με επτά πόντους (29-36), χάρη στην καλή εμφάνιση του Μόνια. Οι κινέζοι, όμως, πήραν και πάλι κεφάλι με τη λήξη του ημιχρόνου, με καλάθια των Ουάνγκ και Σουν (43-40).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι – χέρι και την Ρωσία να έχει την ελάχιστη δυνατή διαφορά (62-63, 30′).

Για τους κινέζους η νίκη ήταν ουσιαστικά μονόδρομος, καθώς στην τελευταία αγωνιστική παίζουν με την Τουρκία, ενώ το Πουέρτο Ρίκο αντιμετωπίζει την Ακτή Ελεφαντοστού.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, οι παίκτες της Κίνας έμειναν από δυνάμεις δέχθηκαν σερί 15-0 (!) και έχασαν τη μάχη. Οι ρώσοι επικράτησαν με 89-80 και πλασαρίστηκαν στη δεύτερη θέση, η οποία θα κριθεί στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Ελλάδα.

ΚΙΝΑ (Μπομπ Ντάνγουολντ): Ντινγκ 2, Λιου 5, Γιου 5, Ουάνγκ Σ. 16 (1), Σουν 19 (3), Ζανγκ, Γι 14, Γκούο 2, Ουάνγκ Ζ. 14 (1), Ζου 3

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 7 (1), Μπίκοφ 11, Φριτζόν 2, Καούν 16 (4), Πονκρασόφ 15 (2), Μόνια 17 (5), Κβοστόφ 2, Βορόνοφ 11, Μοζγκόφ 8