Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
Τρίτη η Ελλάδα στον όμιλο με ήττα 73-69 από τη Ρωσία

Στην τρίτη θέση του Γ' ομίλου του Μουντομπάσκετ τερμάτισε η Ελλάδα, αφού γνώρισε την ήττα με 73-69 από τη Ρωσία, που έδειξε μεγαλύτερο... πάθος για τη νίκη. Η εθνική αναμένει πλέον το ματς της Γαλλίας με την Νέα Ζηλανδία για να οριστικοποιηθεί ότι θα αγωνιστεί κόντρα στους «τρικολόρ» στην φάση των «16» το Σάββατο.

Στην τρίτη θέση του Γ’ ομίλου του Μουντομπάσκετ τερμάτισε η Ελλάδα, αφού γνώρισε την ήττα με 73-69 από τη Ρωσία, που έδειξε μεγαλύτερο… πάθος για τη νίκη. Η εθνική αναμένει πλέον το ματς της Γαλλίας με την Νέα Ζηλανδία για να οριστικοποιηθεί ότι θα αγωνιστεί κόντρα στους «τρικολόρ» στην φάση των «16» το Σάββατο.

Για να καταλάβει κανείς πόσο κακή ήταν η Ελλάδα στην πρώτη περίοδο, αρκεί να ρίξει μια ματιά στο σκορ. Οι έλληνες διεθνείς ήταν άστοχοι στην επίθεση και πολύ χαλαροί στην άμυνα, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόλις 4 πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά, στα οποία είχαν δεχθεί 16.

Το 20-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου, μάλλον κολακεύει την Ελλάδα που ήταν ουσιαστικά εκτός αγώνα. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι διεθνείς μας βελτίωσαν την εικόνα τους και κατάφεραν να κόψουν τη φόρα των ρώσων.

Ουσιαστικά, η δεύτερη περίοδος, ήταν… καρμπόν της πρώτης και με ακριβώς το ίδιο σκορ (20-10), απλώς αντί για τη Ρωσία, ήταν η δική μας Εθνική που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με τους Καϊμακόγλου και Σχορτσανίτη, η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 στο τέλος του ημιχρόνου, παρότι, για ένα ακόμη παιχνίδι, είχε πολύ χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (2/13).

Η εικόνα της Εθνικής μας ήταν πολύ κακή στην τρίτη περίοδο και ασφαλώς η εμφάνισή της δημιούργησε πολλά ερωτηματικά, σχετικά με το αν παίξαμε πράγματι για τη νίκη ή αν απλώς επιλέξαμε να αποφύγουμε Ισπανία και ΗΠΑ στα νοκ άουτ.

Με την Εθνική μας υπερβολικά χαλαρή η Ρωσία δεν είχε πρόβλημα να ανεβάσει τη διαφορά στο +16 (59-43), στο τέλος της τρίτης περιόδου και να προηγηθεί ακόμη και με είκοσι (63-43), λίγα λεπτά αργότερα.

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα, απλώς μάζεψε τη διαφορά και απέφυγε μία βαριά ήττα. Οπως και να έχει όμως, ηττήθηκε με 69-73 και έμεινε τρίτη στον όμιλό της.

Πλέον, ετοιμάζεται για το πρώτο της νοκ άουτ παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 30-30, 43-59, 69-73.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας, Μπουρούσης 5, Ζήσης 11, Σπανούλης 8, Καλάθης 3, Πρίντεζης 4, Περπέρογλου 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 8, Καϊμακόγλου 7, Σχορτσανίτης 16.
Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 10, Κολεσνίκοφ, Μπίκοφ 4, Φριντζόν 8, Καούν 8, Ζουκανένκο 6, Πονκρασόφ 4, Μόνια 6, Κβοστόφ, Βορονόφ 9, Μοζγκόφ 18.