Κυριακή 19 Μαϊου 2024
weather-icon 21o
Στους «8» η Γαλλία που άντεξε την αντεπίθεση της Κροατίας

Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» ήταν η Γαλλία που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους σε ένα σημείο του αγώνα κατάφερε να γυρίσει το ματς και τελικά να επικρατήσει της Κροατίας με 69-64 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του Ισπανία-Σενεγάλη.

Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» ήταν η Γαλλία που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους σε ένα σημείο του αγώνα κατάφερε να γυρίσει το ματς και τελικά να επικρατήσει της Κροατίας με 69-64 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του Ισπανία-Σενεγάλη (23:00).

Ουσιαστικός και θεαματικός ο Μπατούμ με 14 πόντους, ο Φουρνιέ πρόσθεσε 13 και ήταν αυτός που με δικό του σερί 7-0 ξαναέβαλε τους «μπλε» στο παιχνίδι στη 2η περίοδο, ενώ οι Ζελαμπάλ (11π., 6ρ.) και Ερτέλ (10π.) πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα, όταν η Κροατία μείωσε ακόμη και στο καλάθι, 52΄΄ πριν τη λήξη. Οι Μπογκντάνοβιτς (27π.) και Τόμιτς (17π.) υπέγραψαν την ανάκαμψη της Κροατίας στην 4η περίοδο… αλλά παρ’ όλα αυτά επιστρέφουν στο Ζάγκρεμπ.

Μετά το 5-2 υπέρ της Γαλλίας (τρίποντο του Ζελαμπάλ και δίποντο του Μπατούμ), οι Κροάτες απάντησαν με σερί 11-0 ξεφεύγοντας με 5-13, την ώρα που ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε σημειώσει τους 9 πόντους της ομάδας του Ρέπεσα. Οι «μπλε» είχαν 1/6 τρίποντα και 3/12 δίποντα σ΄ αυτή την 1η περίοδο, ενώ οι Κροάτες είχαν φανεί εγκρατείς έξω από τη γραμμή του τριπόντου (0/1) και είχαν 7/17 δίποντα.

Από ένα καλάθι πέτυχαν Μπατούμ (4π.) και Σάριτς για το 7-15 στο 10ο λεπτό. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ αντέδρασε με την επανέναρξη μειώνοντας σε 12-15 με σερί 8-0 (Γκομπέρ, Μπατούμ, Ντιό). Μετά το τρίποντο του Ρούντεζ (12-18), το νέο σερί, 7-0 αυτή τη φορά, των «τρικολόρ» είχε… ονοματεπώνυμο: Εβάν Φουρνιέ! Ο σούτινγκ γκαρντ των Ντένβερ Νάγκετς ήταν ασταμάτητος δίνοντας και πάλι προβάδισμα στη Γαλλία, 19-18.

Λαφαγιέτ και Μπογκντάνοβιτς απάντησαν αμέσως μετά, 19-22, για ολοκληρωθεί το α΄ μέρος με τους πρωταθλητές Ευρώπης στο +1, 23-22, με λέι απ του Ερτέλ και 2/2 βολές του Φλοράν Πιετρίς.

Η τρίτη περίοδος ανήκες στους Γάλλους που βρήκαν ρυθμό, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και βγήκαν σ’ αιφνιδιασμούς. Μπατούμ και Φουρνιέ εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα, με τον πρώτο να καρφώνει εντυπωσιακά ξανά και ξανά, Λοβέρν και Μπορίς Ντιαό ευστοχούσαν έξω από τα 6.75.

Στον αντίποδα, ο γκαρντ των Μπρούκλιν Νετς, Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, μετά τους 9 πόντους στην 1η περίοδο, πρόσθεσε 2 στη 2η και μόνο 2 ακόμη στα τέλη της 3ης.

Η διαφορά υπέρ των Γάλλων άγγιξε και τους 16 πόντους, 46-30, για να μειώσουν Μπογκντάνοβιτς και Τόμιτς σε 46-34 μέχρι το 30΄. Πάντως, η Κροατία έκανε ύστατη προσπάθεια στην 4η περίοδο για ανάκαμψη, μείωσε στους -7, 55-48, με λύσεις από Μπογκντάνοβιτς (σημείωσε 14 πόντους στην 4η περίοδο), Τόμιτς και Μάρκοτα και λίγο αργότερα πλησίασε και στους 6, 57-51, δια χειρός Άντε Τόμιτς. Ζελαμπάλ και Ερτέλ απάντησαν με τρίποντα, 63-54.

Μπογκντάνοβιτς, Τόμιτς και Σιμόν μείωσαν στο καλάθο 66-64, αλλά στα 16΄΄ ο Ερτέλ κέρδισε φάουλ από τον Μπογκντάνοβιτς, 68-64, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο πρώτος σκόρερ της Γαλλίας, Νικολά Μπατούμ, με με 1/2 βολές, 69-64, με τον Σιμόν ν’ αστοχεί σε τρίποντο και τον Λαφαγιέτ ν’ αστοχεί στο τελευταίο δίποντο, αφού πρώτα είχε πάρει το επιθετικό ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 23-22, 46-34, 69-64

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Ερτέλ 10 (10, Μπατούμ 14, Ντιό 2, Λοβέρν 8 (1), Τζακσόν, Φουρνιέ 13 (1), Πιετρίς 6, Γκομπέρ 2, Ντιαό 3 (1), Ζελαμπάλ 11 (3)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιασμίν Ρέπεσα):
Τόμιτς 17, Λαφαγιέτ 2, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Σάριτς 4, Ρούντεζ 3 (1), Ούκιτς, Σιμόν 6 (1), Μάρκοτα 3 (1), Ζόριτς 2

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Sports in

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ντέρμπι «αιωνίων» με στόχο την Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός κοντράρονται στην τελευταία αγωνιστική των play off, με φόντο την τρίτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, λίγες μέρες πριν τους δύο τελικούς που έχουν…