Σάββατο 20 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Έγραψε Ιστορία ο Μπολτ, χρυσό και ρεκόρ από τον Ρουντίσα

Η Ελένη Φιλάνδρα τερμάτισε τελευταία στην πρώτη ημιτελική σειρά των 800μ με επίδοση 2:04.42 και έμεινε εκτός τελικού στο αγώνισμα. Ο Κενυάτης Ντέιβιντ Λεκούτα Ρουντίσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ κάνοντας μια εκπληκτική κούρσα και πετυχαίνοντας παγκόσμιο ρεκόρ με 1.40.91. Ο Γουσέιν Μπολτ έκανε το δικό του «σόου» στα 200μ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Μπλέικ. Ο Τέιλορ το χρυσό στο τριπλούν.

Η Ελένη Φιλάνδρα τερμάτισε τελευταία στην πρώτη ημιτελική σειρά των 800μ με επίδοση 2:04.42 και έμεινε εκτός τελικού στο αγώνισμα. Η Ελληνίδα δρομέας τόλμησε να πιάσει γρήγορο ρυθμό και να ηγηθεί της κούρσας στο πρώτο 400άρι, όμως στη συνέχεια δεν άντεξε να ακολουθήσει τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και έκανε τελικά χειρότερη επίδοση από το 2:00.44 που είχε κάνει στα προκριματικά.

«Χθες είχα πρόβλημα στον γλουτιαίο μου. Εκανα φυσιοθεραπεία και δεν αισθανόμουν ενοχλήσεις. Σήμερα ξεκινώντας ήμουν άτονη και κοίταξα να κάνω την κούρσα μου προκειμένου να περάσω αν τα καταφέρω με χρόνο. Γνώριζα ότι δεν είχα τη δυνατότητα να είμαι στις δύο πρώτες θέσεις, που έδιναν το εισιτήριο για τον τελικό. Στα πρώτα 300μ οι αντίπαλές μου πέρασαν αργά, με αποτέλεσμα όταν εγώ άνοιξα για να κυνηγήσω τα χρόνο που θα με βοηθούσε να προκριθώ αυτές έμεναν πίσω κι εγώ μπήκα επικεφαλής. Αυτό έγινε μέχρι τα 550μ περίπου, αλλά μετά δεν είχα τις απαραίτητες δυνάμεις για να διατηρηθώ στην κορυφή και άρχισαν να με περνούν. Στο τέλος έμεινα εντελώς από δυνάμεις με αποτέλεσμα να τερματίσω τελευταία», δήλωσε η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου.

Και πρόσθεσε: «Ήμουν καλά το προηγούμενο διάστημα και στην Ελλάδα είχα κάνει τελευταία 2.00.58. Ήξερα ότι έπρεπε να πετύχω σίγουρα ένα χρόνο γύρω στο 1.59.50 για να προκριθώ, αλλά αυτό προϋπόθετε και άριστες συνθήκες υγείας κι εγώ δεν τις είχα».

Ο Μπολτ κυρίαρχος και στα 200μ

Ο Γουσέιν Μπολτ έκανε το δικό του «σόου» στα 200μ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Μπλέικ.

Ο Μπολτ έγινε ο κορυφαίος σπρίντερ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Με τη νίκη του στα 200μ. στο Λονδίνο, είναι πλέον ο μοναδικός στην Ιστορία που κέρδισε τα 100 και τα 200 σε δύο διαδοχικές διοργανώσεις και μάλιστα με επιδόσεις που δεν επιδέχονται… αμφισβήτησης για το ποιος είναι ο «σούπερμαν» του παγκόσμιου στίβου.

Ο Μπολτ έγινε επίσης ο 5ος αθλητής που κερδίζει 5 ή περισσότερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο στίβο και το όνομά του μπαίνει δίπλα σε αυτά άλλων μεγάλων μορφών του αθλήματος, τον Καρλ Λιούις (ΗΠΑ, 9), τον Πάαβο Νούρμι (Φινλανδία, 9), τον Ρέι Γιούρι (ΗΠΑ, 8) και τον Βόιλε Ρίτολα (Φινλανδία, 5).

Παράλληλα έγινε ο πρώτος αθλητής που κερδίζει 5 χρυσά μετάλλια πριν κλείσει τα 26 χρόνια του, ενώ ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόνσον (ΗΠΑ) κι έγινε ο πρώτος που κερδίζει 4 τίτλους στα 200μ σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια πρωταθλήματα.

Επίσης, η Τζαμάικα αναδεικνύεται σε ασυναγώνιστη δύναμη των σπριντ, καθώς τρεις αθλητές της «κατέβηκαν» τα 20 δευτερόλεπτα και μαζί με τον Μπολτ ο Γιόχαν Μπλέικ και ο Γουόρεν Γουίρ πήραν όλα τα… διαθέσιμα μετάλλια.

Φανταστικό παγκόσμιο από τον Ρουντίσα

Ο Κενυάτης Ντέιβιντ Λεκούτα Ρουντίσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ κάονοντας μια εκπληκτική κούρσα και πετυχαίνοντας παγκόσμιο ρεκόρ με 1.40.91. Το προηγούμενο ήταν 1:41.01 και το είχε επιτύχει ο ίδιος στις 29 Αυγούστου 2010 στο Ριέτι της Ιταλίας.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε πανάξια ένας 18χρονος δρομέας από τη Μποτσουάνα, ο Νάιτζελ Έιμος, που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων και εθνικό ρεκόρ με 1:41.73, ενώ οι Κενυάτες ανέβασαν και 2ο αθλητή στο βάθρο, τον Τίμοθι Κίτουμ που ήταν 3ος με 1:42.53.

«Είμαι πολύ χαρούμενος. Περίμενα αυτή τη στιγμή για πολύ καιρό. Το ότι ήρθα εδώ, νίκησα και παράλληλα σημείωσα ένα παγκόσμιο ρεκόρ είναι απίστευτο. Δεν είχα καμία αμφιβολία για τη νίκη μου και την περίμενα. Σήμερα ο καιρός είναι υπέροχος (σ.σ. μετά από 10 ημέρες βροχής και κρύου) και αποφάσισα να πάω για το παγκόσμιο ρεκόρ», είπε ο Ρουντίσα που σημείωσε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στο «Λονδίνο 2012».

Ο Τέιλορ το χρυσό στο τριπλούν

Σε αμερικανική υπόθεση εξελίχθηκε ο τελικός του τριπλούν ανδρών, με τον Κρίστιαν Τέιλορ να κατακτά το χρυσό με άλμα 17.81 και τον Γουίλι Κλέι το ασημένιο με 17.62. Το χάλκινο Ολυμπιακό μετάλλιο ήταν μια δικαίωση για τον σπουδαίο Ιταλό άλτη Φαμπρίτσιο Ντονάτο, που το κατέκτησε στα 36του χρόνια με άλμα στα 17.48.