Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Στο φινάλε η Γαλλία πήρε το χρυσό στο χάντμπολ ανδρών

Στην εκπνοή πήρε η Γαλλία τη νίκη επί της Σουηδίας με 22-21 (ημίχρονο 10-8) στον τελικό του τουρνουά του χάντμπολ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και έτσι στέφθηκε «χρυσή» Ολυμπιονίκης. Η Κροατία αναδείχθηκε «χάλκινη» Ολυμπιονίκης στο τουρνουά του χάντμπολ ανδρών του Λονδίνου. Η ομάδα των Βαλκανίων επικράτησε άνετα της Ουγγαρίας με 33-26 και κατετάγη τρίτη

Στην εκπνοή πήρε η Γαλλία τη νίκη επί της Σουηδίας με 22-21 (ημίχρονο 10-8) στον τελικό του τουρνουά του χάντμπολ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και έτσι στέφθηκε «χρυσή» Ολυμπιονίκης.

Οι «τρικολόρ» πανηγύρισαν το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας την αντίπαλό τους στη δεύτερη θέση και το ασημένιο για τέταρτη φορά (1992, 1996 και 2000).

Ο Γκιγκού ήταν πρώτος σκόρερ των Γάλλων με 5 τέρματα και από τέσσερα είχαν οι Μπαρασέτ, Ναρκισέ και Αμπαλό. Για τη Σουηδία πρώτος σκόρερ ήταν ο Έκμπεργκ 6, που ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ 5 είχε ο Λάρχολμ.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Άντερσον Κ. 3, Κάλμαν 2, Έκμπεργκ 6, Λάρχολμ 5, Κάρλσον, Γιάκομπσον, Σιόντραντ, Πέτερσεν 2, Εκντάλ Ντου Ριτζ 2, Νίλσον 1.

ΓΑΛΛΙΑ: Φερναντέζ 2, Μπαρασέτ 4, Ζιλέ Μπ., Ναρκισέ 4, Καραμπάτιτς 1, Ακαμπραϊ 1, Αμπαλό 4, Σοραϊντο 1, Γκιγκού 5.

Οι Κροάτες πανηγύρισαν το χάλκινο

Η Κροατία αναδείχθηκε «χάλκινη» Ολυμπιονίκης στο τουρνουά του χάντμπολ ανδρών του Λονδίνου. Η ομάδα των Βαλκανίων επικράτησε άνετα της Ουγγαρίας με 33-26 και κατετάγη τρίτη.

Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης της Αθήνας πήρε το τρίτο μετάλλιο στην ιστορία της σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στη διοργάνωση της Ατλάντα το 1996. Οι Ούγγροι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία τους στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη.

Στο ημίχρονο οι Κροάτες ήταν μπροστά στο σκορ με 19-14. Ο Κούπιτς με 8 γκολ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τους «μαγυάρους» ο Χαρσάνι πέτυχε 7 τέρματα.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Sports in

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.