Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Στην Ουγκάντα στο χρυσό του Μαραθωνίου, τα άλλα μετάλλια η Κένυα

Ο Στέφεν Κίπροτιχ από την Ουγκάντα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα σε δύο ώρες, οκτώ λεπτά και ένα δεύτερο. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κενυάτης, Αμπελ Κιρουϊ και το χάλκινο ο συμπατριώτης του, Γουίλσον Κίπροτιχ. Ο Κώστας Πουλιός κατέλαβε την 80ή θέση στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα σε δύο ώρες, 33 λεπτά και 17 δεύτερα.

Ο Στέφεν Κίπροτιχ από την Ουγκάντα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα σε δύο ώρες, οκτώ λεπτά και ένα δεύτερο. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κενυάτης, Αμπελ Κιρουϊ και το χάλκινο ο συμπατριώτης του, Γουίλσον Κίπροτιχ.

«Είμαι ευχαριστημένος γιατί έκανα την έκπληξη και κατέκτησα το χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μου. Αγαπώ το λαό της. Στην Ουγκάντα θα είναι όλοι χαρούμενοι γιατί ποτέ πριν δεν έχουμε κερδίσει μετάλλιο σε αγώνα Μαραθωνίου. Ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και το μυστικό ήταν ότι κρατήθηκα κοντά στους δύο Μαραθωνοδρόμους της Κένυας και τελικά κατάφερα να κερδίσω αυτό το μετάλλιο», είπε μετά τον τερματισμό του ο νικητής από την Ουγκάντα.

Να σημειωθεί ότι συνολικά εγκατέλειψαν τον αγώνα 21 δρομείς, μεταξύ των οποίων οι τρεις Αιθίοπες, ο Αγιέλε Αμπχέρο ο Γκέτου Φελέκε και ο Ντίνο Σέφιρ, ο Αμερικανός Ράιαν Χολ, ο Μαροκινός Αμπντεραχίμ Μπουραμντάνε, ο Πορτογάλος Ρούι Πέδρο Σίλβα.

Ο Αμπχέρο είχε την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο με 2.04.23, ο Σέφιρ την 4η με 2.04.50, όσο έκανε κα ο Φελέκε. Αντίθετα τις επιδόσεις επιβεβαίωσε ο Κενυάτης Γουίλσον Κίπροτιχ που είχε τη 2η καλύτερη φετινή με 2.04.44, ενώ ο νικητής Στέφεν Κίπροτιχ είχε κάνει 2.07.50, δηλαδή… ήταν δεν ήταν μέσα στην πρώτη 50άδα του 2012!

Μέσα στις καλύτερες επιδόσεις του 2012 δεν ήταν ούτε ο Αμπελ Κιρούι, όμως ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Νταεγού με την πείρα του και κατάφερε να πάρει το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Στέφεν Κίπροτιχ κατέκτησε το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο για την Ουγκάντα στο στιβο, μετά αυτό του «θρυλικού» Τζον Άκι Μπούα στα 400μ εμπόδια το 1972. Παράλληλα το χρυσό που κατέκτησε ο Κίπροτιχ είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε χρώματος σε όλα τα αθλήματα σε Ολυμπιακούς Αγώνες που παίρνει η Ουγκάντα μετά το 1996 στην Ατλάντα.

Μαζί με τον Κίπροτιχ, οι πέντε από τους έξι τελευταίους νικητές Ολυμπιακών Αγώνων του Μαραθωνίου στους άνδρες ήταν ηλικίας 25 ετών ή νεότεροι. Ο Κιρούι με τον Γουίλσον Κίπροτιχ πήραν τα άλλα δύο μετάλλια για την Κένυα. Είναι η 7η φορά που μια χώρα έχει δύο αθλητές της στο βάθρο σε Ολυμπιακό Μαραθώνιο και μόνο η 2η φορά μετά το 1936. Την πρώτη φορά ήταν η Αιθιοπία στο Σίδνεϊ.

Τερμάτισε ο Πούλιος, αλλά απογοητεύτηκε…

Ο Κώστας Πουλιός κατέλαβε την 80ή θέση στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, καθώς κάλυψε τα 42.195 μέτρα σε δύο ώρες, 33 λεπτά και 17 δεύτερα. Ο 35αχρονος δρομέας στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες δεν κατάφερε να σημειώσει νέο ατομικό ρεκόρ (2:17.12) που ήταν και ο μεγάλος στόχος του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, λοιπόν, πέτυχε μόνο τον πρώτο στόχο του στο Λονδίνο, που ήταν να καταφέρει να τερματίσει: «Έζησα το χειρότερο όνειρό μου. Το κορμί μου με πρόδωσε. Από το 10ο χλμ και έπειτα απλώς έκανα τζόκινγκ γιατί ήθελα να τερματίσω. Το είχα πει πως θα τερμάτιζα ακόμη και μπουσουλώντας. Τα 42 χιλιόμετρα πάντα είναι ένας δύσκολος αγώνας, όμως, τρεις μήνες τώρα δεν είχα τρέξει τόσο αργά. Πριν τον αγώνα ήμουν καλά, μετά άδειασα. Είχα πόνους στη σπλήνα και το συκώτι, όμως, δεν θέλω να δικαιολογηθώ. Μάλλον προσπάθησα περισσότερο από ό,τι έπρεπε. Φαίνεται πως η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη. Ο κόσμος στη διαδρομή ήταν φανταστικός. Σε μεγάλο βαθμό η συμπαράστασή του με κράτησε στον αγώνα. Οι ιαχές τους ήταν εκκωφαντικές», δήλωσε ο 35χρονος αθλητής μετά τον τερματισμό του.

Και πρόσθεσε για τη συμμετοχή του στον αγώνα και για το μέλλον: «Δεν ήρθα στο Λονδίνο για να κάνω τουρισμό, ήρθα για το καλύτερο δυνατό. Ούτε καν στον πρώτο μαραθώνιο της ζωής μου δεν τερμάτισα τόσο αργά. Ευχαριστώ όλους αυτούς που με στήριξαν ηθικά και υλικά. Είμαι χαρούμενος που έζησα αυτή την εμπειρία. Η πορεία μου δεν σταματά εδώ, αντίθετα από εδώ ξεκινάει. Ισως κάποια στιγμή να έρθει η ανταμοιβή αυτής της προσπάθειας που έκανα φέτος, στο μέλλον».

Τα περάσματα του Έλληνα αθλητή: 5ος χλμ 16.15 (95ος), 10ο χλμ (32.44 (100ος), 15ο χλμ 49.30 (97ος), 20ό χλμ 1.07.12 93ος), ημιμ. 1.11.06 (93ος), 25ο χλμ 1.25.40 (91ος), 30ό χλμ 1.45.47 (88ος), 35ο χλμ 2.05.04 (86ος), 40ό χλμ 2.24.53 (81ος).