Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Ο Ηλίας 33ος, ο Αθανασιάδης 40ος, «χρυσός» ο Τσέχος Κούλχαβι

Την 33η θέση κατέλαβε ο Περικλής Ηλίας στη διαδρομή αντοχής (cross country) των ανδρών της ορεινής ποδηλασίας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο Έλληνας αθλητής κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα, 38 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα, ενώ ο Τσέχος Γιάροσλαβ Κούλχαβι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 1:29:07. Στη διαδρομή αντοχής έλαβε μέρος και ο Κύπριος Μάριος Αθανασιάδης, που κατετάγη 40ος με χρόνο 1:43:25.

Την 33η θέση κατέλαβε ο Περικλής Ηλίας στη διαδρομή αντοχής (cross country) των ανδρών της ορεινής ποδηλασίας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Έλληνας αθλητής κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα, 38 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα, ενώ ο Κύπριος Μάριος Αθανασιάδης κατετάγη 40ος με χρόνο 1:43:25.

Ο Γιάροσλαβ Κούλχαβι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διαδρομή αντοχής (cross country) των ανδρών της ορεινής ποδηλασίας, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο Τσέχος πήρε κυριολεκτικά στο «νήμα» την πρώτη θέση, καθώς ήταν ένα δευτερόλεπτο πιο γρήγορος από τον Ελβετό Νίνο Σούρτερ, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ιταλός Μάρκο Αουρέλιο Φοντάνα. Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Περικλής Ηλίας, ο οποίος κατέλαβε την 33η θέση, ενώ ο Κύπριος Μάριος Αθανασιάδης ήταν 40ος.

Η πρώτη οκτάδα της διαδρομής αντοχής των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έχει ως εξής: